Yeşil Zeytin Salamurası

Merhaba arkadaşlar, kış hazırlıklarımız devam ediyor.Zeytinler Adana’da olgunlaştı artık hasat etme zamanı geldi. Çarşı pazar yeşil,siyah  zeytinle doldu. Daha önce siyah zeytin yapımını sizlerle paylaştım bugün de yeni olgunlaşan yeşil zeytini toplayıp kışa hazırladım.Bozulmadan bir yıl boyunca saklayıp tüketebileceğiniz yeşil zeytinin hazırlanışını tecrübeme dayanarak sizlerle paylaşmak istedim.5 litrelik pet su şişesi yaklaşık 3,5 kilo yeşil zeytin alıyor.Yeşil Zeytin Salamurası nı bu ölçüye göre hazırladım,daha fazla zeytin kuracaksanız aynı ölçüyü çoğalta bilirsiniz. Denemek isterseniz Yeşil Zeytin Salamurası tarifim burada….

Yeşil Zeytin Salamurası

Yeşil Zeytin Salamurası Hazırlanışı

 • 3,5 kg yeşil zeytin
 • 1,5 kg salamuralık tuz
 • 6 adet limon tuzu
 • 2 litre su
 • 5 litrelik pet su şişesi

Zeytinlerimizi  üzerinde kırmak için sofra veya kesme tahtası, tokmak yada taş hazırlayalım.Zeytinleri sofranın üzerine üçer,dörder dizip tek hamlede taş ile zeytinin üzerine vurup ortalarından kırılmalarını sağlayalım.Kırılan zeytinlerimizi  kararmaması için ,yarısı su ile dolu bir çukur kaba alalım.Tüm zeytinleri aynı şekilde kırıp suya alalım.Kırılan zeytinleri, suyun içinden alıp 5 litrelik pet su şişesine dolduralım.Üzerini yeni su ile doldurup kapağını kapatalım.Gün içerisinde 3 saat ara ile aynı işlemi 3 kez tekrar edelim , yani suyunu döküp tekrar üzerini örtene kadar su ile dolduralım.Çukur bir kapta su, tuz,ve limon tuzunu iyice karıştırarak eritelim.Daha sonra zeytinin içindeki suyu şişeden akıtıp hazırladığımız tuzlu salamura suyunu tuzu ile beraber ,üzerini örtecek kadar huni ile doldurup kapağını sıkıca kapatalım.Zeytinimizi bu şekilde bir yıl  boyunca rahatlıkla serin gölge bir yerde saklayabiliriz.Yeşil Zeytin Salamurası nı tüketeceğimiz zaman,bir gün önceden  ihtiyacımız kadar yeşil zeytini çıkaralım,içindeki tuzlu salamura suyunu döküp  su dolduralım ve gün içinde 4-5 defa  suyunu değiştirelim. Tatlanan yeşil zeytinin üzerine zeytin yağı,kekik,pul biber ekleyip kahvaltımızda tüketelim.Yeşil zeytinin acısı gidip  tatlandırdıktan sonra kararmaması  için üzerine az tuz birkaç damla limon sıkalım, sıvı yağ gezdirip dolapta yemeye hazır hale getirelim. Yeşil zeytini mümkün olduğunca ihtiyacımız kadarını tatlandıralım.Evet arkadaşlar,bugün de Yeşil Zeytin Salamurası nasıl hazırlandığını tecrübelerim doğrultusunda sizlerle paylaştım.Yararlı olması dileğiyle..

You may also like...

2 Responses

 1. Sefa Gencal dedi ki:

  Hayırlı haftalar, artık bende zeytinimizi kendim yapıyorum. Gayette güzel oluyor. Yeşil zeytin salamuranız çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

  Saygılar.

 2. Mehtap dedi ki:

  İyi akşamlar Sefa bey,Doğal sağlıklı zeytininizi ağız tadıyla yemeniz dileğiyle ,yorumunuza teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir